Najczęstsza przyczyna bólu głowy. Tak maskuje się groźna choroba, a pacjenci latami łykają leki przeciwbólowe
Ból głowy jest powszechną dolegliwością, która może mieć różne przyczyny i charakteryzować się różnym stopniem nasilenia, jest to jedna z najczęściej zgłaszanych dolegliwości bólowych. Istnieje wiele rodzajów bólów głowy, w tym bóle napięciowe, migrenowe. Przyczyną mogą być też urazy głowy, ale także inne schorzenia. Okazuje się, że najczęstszym powodem jest jednak nadciśnienie tętnicze, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy.
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą przyczyną bólu głowy
„Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie” – powiedział w rozmowie z PAP dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Warto zauważyć również, że nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie, a w naszym kraju może zmagać się z nią nawet 12 milionów osób. „Czyli mamy wielomilionową rzeszę pacjentów i z tego około 40 proc. nie wie, że to nadciśnienie ma. To jest czynnik, który powoli uszkadza nasze naczynia i powoduje w obserwacji odległej wiele powikłań, łącznie z udarami mózgu, zawałami serca czy innymi powikłaniami obwodowymi” – dodał specjalista.
Jakie są inne objawy nadciśnienia tętniczego?
Nadciśnienie tętnicze może przebiegać bezobjawowo, jednak u niektórych pacjentów występują też symptomy świadczące o tym schorzeniu. Zalicza się do nich między innymi ból głowy (najczęściej zlokalizowany jest z tyłu głowy, w okolicy potylicznej), ale nie tylko. Mogą pojawić się także zawroty głowy, szum w uszach czy mroczki przed oczami. U niektórych osób występuje też nerwowość, bezsenność, a także kołatanie serca czy krwawienie z nosa.
Pamiętajcie, że nie można bagatelizować żadnych niepokojących objawów, ponieważ mogą być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych. Warto udać się do lekarza, aby uzyskać profesjonalną diagnozę i zapobiec ewentualnym komplikacjom poprzez wczesne rozpoczęcie leczenia.
Jakie czynniki sprzyjają wystąpieniu nadciśnienia?
Nadciśnienie tętnicze przez lata może nie dawać żadnych objawów, jednak gdy choroba ta jest nieleczona – może prowadzić do poważnych powikłań, między innymi udaru mózgu czy zawału serca. Bardzo ważne jest więc, by profilaktycznie sprawdzać swoje ciśnienie krwi. Prawdopodobieństwo zachorowania na nadciśnienie zwiększa się u osób, które stosują nieodpowiednią dietę (szczególnie jeśli jest bogata w tłuszcze nasycone), spożywają nadmierną ilość soli oraz nadużywają alkoholu. Dodatkowo dużą ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na otyłość, palące papierosy oraz żyjące w stresie.
Do czynników ryzyka zbyt wysokiego ciśnienia należy również brak ruchu i ćwiczeń fizycznych. Niebagatelną rolę odgrywają też czynniki genetyczne (gdy w rodzinie zdarzały się już przypadki chorowania na nadciśnienie tętnicze). Pamiętajcie, że możecie wykonać pomiary w kiosku profilaktycznym – są to stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia w 16 oddziałach wojewódzkich NFZ. Samodzielnie sprawdzicie tam ciśnienie tętnicze krwi, zmierzycie swój wzrost oraz wagę, a także wykonacie analizę składu ciała.